Võluhaldjale pidevalt kirjutatakse küsimustes laste ja eeterlike õlide kohta. Rahva seas levivad paljud väited ja üritame leida kõige paremad vastused enim küsitud küsimustele.
Kas eeterlikud õlid on lastele ohutud?
Eeterlikud õlid on aastate jooksul muutunud väga populaarseks ning on turgudel ja apteekides laialdaselt saadaval. Paljud vanemad kasutavad eeterlikke õlisid oma lastel erinevatel põhjustel, näiteks une parandamiseks, valu ja stressi vähendamiseks, maoärrituse leevendamiseks ja palju muud. Kuigi eeterlikud õlid võivad olla lastele kasulikud, on oluline teada, kuidas neid ohutult kasutada.
Lastel on eeterlike õlide kõrvaltoimed tõenäolisemad kui täiskasvanutel, mistõttu on oluline teada, kuidas neid ohutult kasutada.
- Ärge kasutage lahjendamata õlisid otse nahale. Täielikul kujul olevad õlid võivad otse nahale kandmisel olla kahjulikud. Lastele mõeldud ohutud lahjendused on üldiselt vahemikus 0,5–2,5%, olenevalt lapse seisundist ja vanusest/kaalust. Õlisid võib lisada kandeõlidele, destilleeritud veele ja losjoonidele.
- Ärge lisage vannivette lahjendamata õlisid. Kuna õli ja vesi ei segune, võib kontsentreeritud vorm nahka ärritada.
- Ärge neelake ega laske neelata õlisid alla. Eeterlikud õlid on väga kontsentreeritud õlid, mis võivad allaneelamisel olla mürgised.
- Ärge kasutage õlisid üle. Pöörake tähelepanu sellele, kui sageli ja kui palju te oma lapse jaoks kasutate. Näiteks ärge kasutage lavendlit sisaldavat kreemi ja seejärel määrige eeterlikku õli.
- Tehke esmalt plaastri test. Enne õli kasutamist lapse nahale kandke see väikesele nahapiirkonnale ja oodake 24 tundi, et näha, kas on tekkinud kõrvaltoime, enne kui kasutate uuesti.
Eeterlikud õlid sümptomite raviks
Mõned kliinilised uuringud näitavad, et eeterlikud õlid võivad leevendada erinevaid sümptomeid ja tõsta tuju.
Allergia
Kuna meil on tulemas allergiahooaeg, siis mõtlesin, et võiksime sealt alustada. Sidrun, lavendel ja piparmünt, segatuna võrdsetes osades, on nende tüütute hooajaliste sümptomite jaoks hämmastavad. Kandke lülisambale 2–3 korda päevas või alla 3-aastastel lastel jalapõhjale. Ka täiskasvanud võivad sellest osa võtta, kandes lülisambale, jalgadele või põskkoopa kohale.
Hingamisteede tugi
Eukalüpti-, piparmündi-, sidruni- ja teepuu õlisid sisaldavad respiratoorsed segud on tõesti suurepärased hingamisteede avamiseks ja ummistunud hingamise parandamiseks. Neid saab hajutada või lahjendatult rinnale kanda. Võid ka paar tilka duši alla tilgutada ja lasta aurul need “hajutada”. Kui olete mures nende õlide rinnale kandmise pärast, saate neid jalgadele kandes suurepärase efekti.
Kõrva valu
Enamik kõrvapõletikke on põhjustatud viirustest ja need taanduvad iseenesest. Isegi enamik bakteriaalseid kõrvapõletikke taandub iseenesest. See aga ei tähenda, et me ei saaks protsessi abistamiseks kasutada eeterlikke õlisid. Teepuu eeterlik õli, lahjendatud ja kõrvade ümber kantud, on suurepärane viis nendes kõrvades esinevate nakkushaiguste vastu võitlemiseks. Saate seda teha 3-4 korda päevas. Kui see üksi valu vastu ei aita, on greibi eeterlik õli suurepärane ebamugavustunde leevendamiseks kõrvades ja nende ümbruses. Lihtsalt lahjendage ja kandke kõrvade ümber. Kui pärast 24–48 tundi tunneb teie laps endiselt ebamugavust või tal on kõrge palavik või oksendamine, võib olla aeg võtta antibiootikume.
Valusad kõrid
Apelsini, nelgi, kaneeli, eukalüpti ja rosmariini eeterlikke õlisid sisaldavad kaitsesegud on tõesti suurepärased kurguvalu leevendamiseks. Lahjendage seda õlisegu ja kandke kaelale ja lõualuule.
Immuunsüsteemi tugi ja pindade puhastamine
Samad ülalmainitud kaitsesegud on hämmastavad terve immuunvastuse toetamiseks. Kandke iga päev jalgadele või selgroole. Neid segusid saate kasutada ka käte ja pindade, näiteks töölaudade ja ukselinkide desinfitseerimiseks.
Hammaste tulek
Piki lõualuu kantud lahjendatud lavendliõli rahustab hammaste tulekut.
Tähelepanu ja keskendumine
Patšuli, laimi, ylang ylangi, sandlipuu eeterlikke õlisid sisaldav kombo võib olla just abimees, mis aitab teie lapsel koolis või kodutööde ajal paremini keskenduda. Kandke lahjendatult randmetele kogu päevaks toestamiseks.
Tervislik uni või rahustav
Lavendli, bergamoti, piparmündi ja eukalüpti rahustavad segud rahustavad nii raevuhoo ajal kui ka enne magamaminekut. Selle rahustava efekti saavutamiseks kandke lahjendatud kujul selgroole või jalgadele. Ma kasutan seda segu ise öösel, kui on aeg oma meelt rahustada ja zzzz’i nautida.
Emotsionaalsus
Lastele, kellel on üleminekutega raskem aeg või sotsiaalsetes olukordades, võivad aidata mitmed õlid. Bergamot rahustab ärritust, parandab söögiisu ja vaigistab emotsionaalset stressi. Sandlipuu rahustab meelt ja on suurepärane keset kokkuvarisemist.
Ohutumad meetodid eeterlike õlide pealekandmiseks
Eeterlikke õlisid võib kanda nahale, sisse hingata või hajutada.
Kandke nahale. Kandke lahjendatud õlid lapse nahale. Enne nahale kandmist kasutage õli lahjendamiseks kandeõli. Ohutuse seisukohalt on kõige olulisem annus. Teadke iga õli õiget annust enne lapse nahale kandmist. Mõned juhised eeterlike õlide lahjendamisest
3 kuud kuni 24 kuud: 0,25–0,5%
2–6 aastat: 1–2%
6–15 aastat: 1,5–3%
Üle 15-aastased: 2,5–5%
Kui lapsel tekib nahalööve või nahaärritus, peavalu, oksendamine, köha, vilistav hingamine või hingamisraskused, pöörduge oma arsti poole. Ärge kunagi kasutage arstiabi asendamiseks eeterlikke õlisid.
Võluhaldjas pakutavate eeterlike õlidega saad tutvuda siin: https://www.voluhaldjas.ee/tootekategooria/eeterlikudolid/